Trendy architektury miejskiej – beton architektoniczny

13-10-23

Przestrzenie publiczne, takie jak parki czy skwery są niezwykle istotnym elementem każdego miasta. Dzięki nim mieszkańcy mają możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Estetyczny wygląd tych miejsc jest bardzo ważny, gdyż aspekty wizualne dodatkowo umilają codzienne aktywności. Jednym z elementów, który ma wpływ na charakter przestrzeni, jest mała architektura miejska. To, z czego będzie się składała, jest bezpośrednio związane ze stylem, w jakim utrzymana jest jej bezpośrednia okolica. Jakie elementy miejskiego wystroju są zgodne z obowiązującymi trendami? 

Betonowe ławki – mała architektura w parku

Mała architektura miejska jest ważnym elementem naszego codziennego życia. Ławki są obowiązkową częścią każdej przestrzeni publicznej, gdyż stanowią wygodne miejsce przeznaczone do odpoczynku. Parkowe ławki pozwalają na chwilę wytchnienia. Umożliwiają wypicie kawy na świeżym powietrzu czy też przeczytanie kilku stron ciekawej książki. Oczekiwanie na spotkanie również staje się przyjemniejsze, jeżeli w okolicy znajduje się wygodna ławka. Jak powinna się prezentować?

Betonowa ławka, która jest elementem małej architektury miejskiej, przybiera różne formy. Jej wygląd może być klasyczny lub też bardziej nowoczesny. Aktualnie niezwykle modne są minimalistyczne betonowe ławki wykończone drewnianymi detalami. Te naturalne elementy nie tylko poprawiają aspekty wizualne ławki, ale również dbają o odpowiednią izolację od jej betonowej części. Dzięki drewnu nie musimy siadać na zimnej powierzchni. Nowoczesne betonowe ławki mają opcję podgrzewania przestrzeni do siedzenia oraz ładowania telefonu, co jest dodatkowym udogodnieniem dla mieszkańców. 

Mała architektura a miejska zieleń – donice betonowe 

Rośliny są obowiązkowym elementem każdej przestrzeni rekreacyjnej. Nie tylko stanowią schronienie dla małych zwierząt żyjących w mieście, ale również umożliwiają przetrwanie owadom, które mają kluczowe znaczenie dla upraw. Są też odpowiedzialne za produkcję tlenu oraz pochłanianie dwutlenku węgla, dzięki czemu spędzanie czasu w zielonej okolicy jest o wiele zdrowsze. Aby roślinność nie rozprzestrzeniała się w niekontrolowany sposób po przestrzeni miejskiej, warto wykorzystać donice, które pomogą ją ujarzmić. Które z nich najlepiej sprawdzą się w mieście?

Stabilne, betonowe donice idealnie sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych przestrzeniach miejskich. Stanowią stylową i funkcjonalną ozdobę, zapewniając roślinom kontrolowany wzrost. Materiał jakim, jest beton architektoniczny, jest niezwykle odporny, zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Wytrzymałość betonowych donic sprawia, że nawet złe warunki atmosferyczne nie stanowią dla nich zagrożenia. Ich minimalistyczny wygląd sprawia, że stają się delikatnym akcentem, który nie przytłacza naturalnego piękna roślinności. 

Betonowe kosze – funkcjonalna mała architektura

Sytuacje, w których spacerując po parku, nie możemy znaleźć kosza na śmieci, są niezwykle frustrujące. Z tego względu stanowią one obowiązkowy element miejskiej architektury. Pomimo funkcji, jaką pełnią, ich wygląd jest bardzo ważny i ma wpływ na otoczenie. Warto zadbać, aby betonowe kosze na śmieci rozlokowane w przestrzeni miejskiej były nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Dobrze jest zadbać o to, aby wkomponowały, się  w inne elementy miejskiej architektury tworząc z nimi spójną całość.

Aktualnie często wykorzystuje się kosze na śmieci wykonane z betonu architektonicznego. Te nowocześnie wyglądające elementy miejskiej aranżacji są odporne na negatywny wpływ warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie ulegną uszkodzeniu podczas brzydkiej pogody. Decydując się na taki kosz, warto od razu uwzględnić możliwość segregacji. Obecnie kosze na śmieci w przestrzeniach miejskich zdecydowanie różnią się od tych, stosowanych kilka dekad temu. Są to estetyczne obiekty, które zamiast szpecić, upiększają ulice miasta. 

Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości produktu z betonu architektonicznego

Skontaktuj się z nami?

Zapraszamy do kontaktu