Barwienie betonu – jak zmienić kolor naszego betonu architektonicznego?

04-04-19

Beton architektoniczny stał się ostatnim krzykiem mody w designerskim świecie. Można spotkać go pod wieloma postaciami. Jego wykorzystanie jest dowolne – świetnie sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. 

Nie każdy jednak wie, że chcąc wkomponować beton architektoniczny w naszą aranżację, możemy nadać mu dowolną barwę. Jak zmienić kolor naszego betonu architektonicznego? Odpowiemy na to pytanie w naszym artykule.

Do czego wykorzystać beton architektoniczny?

Beton architektoniczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Z wykorzystaniem tego materiału powstają betonowe donice ogrodowe czy też betonowe płyty na taras lub ścianę. Mała architektura, którą spotykamy zarówno w ogrodach, jak i w przestrzeniach miejskich również nie mogłaby istnieć, gdyby nie beton architektoniczny.

Szerokie wykorzystanie betonu architektonicznego jest spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim stanowi on niezwykle wytrzymały materiał, który bardzo dobrze znosi negatywny wpływ czynników atmosferycznych oraz niskie i wysokie temperatury. Beton architektoniczny jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne, co zdecydowanie wydłuża jego trwałość. 

Rodzaje barwników do betonu – formy barwienia betonu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów barwników do betonu. Jeżeli zdecydujemy się na ich wykorzystanie, musimy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności, jakie producent umieszcza na opakowaniu produktu. Może się zdarzyć, że pigment będzie miał działanie drażniące. Używając barwników, przede wszystkim, należy pamiętać o bezpieczeństwie. 

Beton architektoniczny możemy zabarwić na dwa sposoby. Jednym z nich jest dodanie barwnika do jeszcze niezastygłego materiału, w trakcie jego przygotowywania. Metoda ta umożliwia uzyskanie naprawdę intensywnych barw. Ponadto, w przypadku uszkodzenia betonowego elementu, kolor będzie wyrównany, a zniszczenie mniej widoczne. 

Innym sposobem jest wykorzystanie barwników, stosowanych powierzchniowo. Ich użycie ma jednak pewne minusy. W przeciwieństwie do poprzednio wymienionego rodzaju barwnika ten nie jest tak trwały. W momencie uszkodzenia betonowego obiektu defekt będzie wyraźnie widoczny. Jeżeli zdecydujemy się pokryć takim barwnikiem betonową ścianę, musimy liczyć się z jej stopniowym blaknięciem. Plusem takiego barwienia jest niższa cena.

Barwienie betonu – co ma wpływ na kolor?

Jeżeli nie zależy nam na kolorach, a chcemy jedynie uzyskać beton architektoniczny o różnych odcieniach szarości, kluczową kwestią będzie rodzaj wykorzystanego cementu. Najjaśniejsze kolory uzyskuje się poprzez dodanie białego cementu. Im ciemniejszy cement, tym finalnie uzyskamy beton architektoniczny o głębszej barwie.  

Innym czynnikiem mającym ogromny wpływ na barwę betonu jest rodzaj oraz pochodzenie kruszywa stosowanego podczas jego produkcji. Do farbowania masy betonowej wykorzystuje się określone związki chemiczne, takie jak: tlenek żelaza (czerwony), tlenek chromu (zielony), tlenek kobaltu (niebieski), tlenek tytanu (biały), hydroksytlenek żelaza (żółty), mieszanka tlenków żelaza i hydroksytlenków żelaza (pomarańczowy i brązowy) czy tlenek żelaza w połączeniu z sadzą techniczną (antracytowy).

Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości produktu z betonu architektonicznego

Skontaktuj się z nami?

Zapraszamy do kontaktu