Ekskluzywne wykończenia wnętrz, czyli: jak zrobić beton architektoniczny w domu?

07-03-23

Z jednej strony można powiedzieć, że panuje obecnie moda na beton architektoniczny. Z drugiej strony – moda to coś przemijającego, natomiast surowe piękno betonu jest czymś więcej, niż tylko modą. Jest gwarancją elegancji, estetyki i wyrafinowanej formy aranżacji wnętrz. Wygodnym, szybkim i jednocześnie dającym najciekawsze efekty sposobem jest wykorzystanie gotowych płyt betonowych.

…Ale zacznijmy od tego, że jest alternatywa…

I to nawet pod kilkoma postaciami: płytki i panele oraz tynki imitujące beton. Mają oczywiście swoje zalety, poza tą jedną: nie są betonem. Co za tym idzie – nie dają nam tego niepowtarzalnego klimatu naturalności i surowości. Beton architektoniczny tym się różni od zwykłego betonu konstrukcyjnego, że posiada wypracowaną, wypieszczoną wręcz powierzchnię z ciekawą fakturą i starannie dobranym odcieniem. Doskonale sprawdza się jako materiał wykończeniowy, zapewniając unikatowy efekt dekoracyjny. Naturalność betonu można przyrównać do naturalności kamienia, a więc jest przyjemny chłód w dotyku, jest także „moc i potęga”. Jak na tym tle wyglądają imitacje? No cóż… blado.

Beton, czyli: konkretnie i efektownie!

Angielska nazwa betonu to concrete. W języku polskim tworzy to intrygującą grę słów, bo naprawdę trudno o bardziej konkretne rozwiązanie, niż beton. Czy należy do tego podchodzić dosłownie? Czy w ogóle dałoby się wytrzymać w pomieszczeniu wykończonym w całości z betonu? Czy to nie byłoby jak w bunkrze? Bunkier jest w tym przypadku słowem – kluczem. Modernistyczny „bunkier” potrafi urzekać pięknem, o czym nie trzeba przekonywać miłośników stylu industrialnego. Ale to już oczywiście jest opcja adresowana do fanów gatunku. Wszystkim pozostałym natomiast z całą pewnością można polecić beton architektoniczny jako ekskluzywny dodatek do wystroju wnętrz. Może to być jedna ściana, fragment ściany, wnęka, zabudowa kominka etc. Tego typu rozwiązania doskonale komponują się praktycznie z każdym innym materiałem wykończeniowym, a więc np. z płytkami, kamieniem naturalnym lub sztucznym, cegłą, szkłem, tynkiem strukturalnym, drewnem, czy nawet tapetą. W jednych przypadkach będzie to połączenie harmoniczne, a w innych – tworzące przyjemny kontrast.

Płyty z betonu architektonicznego: konkretnie i szybko!

Gotowe płyty betonowe oferują całą paletę możliwości, zarówno pod kątem szybkiej realizacji prac, jak też zróżnicowanych efektów dekoracyjnych. Mamy tu możliwość łączenia ze sobą różnych odcieni, skali porowatości, a także wymiarów. Już kombinacje w tych trzech zakresach pozwalają na tworzenie nieszablonowych i fascynujących projektów. Gdy dodamy do tego możliwość zamówienia niestandardowych formatów, robi się jeszcze ciekawiej, bo zaczyna ograniczać nas już tylko wyobraźnia. Sam montaż płyt betonowych przebiega szybko i dla większości wykonawców nie stanowi żadnego problemu. Standardowo stosuje się układanie płyt na klej, w razie potrzeby zakładając dodatkowo kotwy ukryte wewnątrz płyty lub maskowane ozdobnymi zaślepkami.

Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości produktu z betonu architektonicznego

Skontaktuj się z nami?

Zapraszamy do kontaktu